Coalitieakkoord 2026-2030 ‘Meedoen en doorpakken’ gepresenteerd

Samen voor een veilige en leefbare gemeente om te wonen, bewegen en te ontmoeten

Vrijdagochtend 3 juli heeft de nieuwe coalitie van Gemeentebelang Harderwijk-Hierden, ChristenUnie, VVD en CDA het coalitieakkoord 2026-2030 gepresenteerd aan de pers. Ook de gemeenteraad heeft dit nieuwe akkoord toegestuurd gekregen.

Centraal in het akkoord staat een intensieve samenwerking mét de inwoners. De coalitie zet fors in op meer woonruimte, herkenbare lokale zorg, een groenere leefomgeving en een open bestuur. “Onze gemeente is een fantastische plek om te wonen, te werken en te leven,” schrijven de fractievoorzitters Mark de Lange (Gemeentebelang), Annerieke Kisjes-van Halteren (ChristenUnie), Sharon Lubbersen (VVD) en Andrea Oosting-Klock (CDA) in hun gezamenlijke voorwoord. “Er gaat al heel veel goed. Op deze stevige basis bouwen we de komende periode (2026-2030) graag samen met u verder.”

Belangrijkste speerpunten uit het akkoord

  • Inwoners worden meer betrokken bij plannen doordat we verschuiven van 'inspraak door u' naar 'samenwerken met u’. Er wordt bekeken wat de beste manier is, bijvoorbeeld een burgerberaad.
  • Het wordt merkbaar dat er de komende jaren nog meer woningen worden gerealiseerd. De coalitie zet in op het versnellen van woningbouw om passende en betaalbare woonruimte te realiseren voor iedereen, van starters tot senioren. Grote projecten zoals Nieuw-Weiburg, het Waterfront, Harderweide en Kranenburg-Noord krijgen prioriteit. Voor Hierden komt er een specifiek plan met woningen voor jong en oud, met behoud van het eigen karakter. Inwoners met een maatschappelijke en economische binding krijgen waar mogelijk voorrang.
  • Er wordt gezorgd voor een betere bereikbaarheid. Of dat nu lopend, met de fiets, met het openbaar vervoer of de auto of is. Fietsers en wandelaars krijgen meer ruimte en rond het centrum wordt de parkeerdruk verlaagd door de bouw van een parkeervoorziening op Westeinde.
  • Inwoners kunnen en veiligere woon- en leefomgeving verwachten. Er wordt ingezet op minder (straat)overlast en meer handhaving hierop. Tegelijkertijd zet de gemeente in op digitale weerbaarheid en preventie om problemen vroegtijdig te voorkomen.
  • We werken actief aan leefbare wijken met voldoende groen, voorzieningen en ontmoetingsplekken. In elke wijk is straks tenminste 1speeltuin waar kinderen met en zonder beperking samen kunnen spelen. 
  • Het blijft fijn sporten en bewegen, omdat we de openbare ruimte zo inrichten dat sporten wordt gefaciliteerd en we investeren in voldoende capaciteit bij onze sportaccommodaties.
  • Het doel is om de juiste hulp te bieden, dichtbij huis, en zo eenvoudig en licht als mogelijk. Lokale teams, teams die hulp bieden, ondersteunen bij regie en aanvullende hulp inzetten als het nodig is, worden meer ingezet, met aandacht voor bestaanszekerheid en het welzijn van jongeren.

De coalitie blikt ook vooruit naar de jaarwisseling. Er komt een gezamenlijke, feestelijke en veilige alternatieve invulling van oud en nieuw. Daarmee speelt de gemeente in op het landelijke vuurwerkverbod en ontstaat er tegelijk ruimte voor nieuwe tradities in aanloop naar 800 jaar Harderwijk en 700 jaar Hierden in 2031.

Beoogde wethouders en installatie

De beoogde wethouders voor de nieuwe periode zijn Diliana Pool-Smit, Marcel Heldoorn, Jo van Egmond en Wilco Mazier. Zij staan klaar om de plannen de komende jaren te realiseren. "We gaan uitdagingen niet uit de weg, maar pakken deze met een positieve blik vooruit aan. We staan klaar om samen met u door te pakken." 

Tijdens de raadsvergadering van donderdag 9 juli zal de installatie van de wethouders van de nieuwe coalitie plaatsvinden.